Zagrożenia związane z atakami hakerskimi cz. 2 - TPLserwis - Serwis laptopów i komputerów, naprawa - Warszawa

Błąd oprogramowania

Zagrożenia związane z atakami hakerskimi cz. 2


W poprzedniej części omówiliśmy, czym jest złośliwe oprogramowanie oraz opisaliśmy jego często spotykane rodzaje. Jednakże będąc użytkownikiem sprzętu komputerowego, warto zapoznać się z innymi rodzajami aplikacji malware, które niestety bardzo łatwo mogą trafić do każdego systemu. W artykule omówimy również, jak rozpoznać niepokojące objawy zainfekowanego sprzętu, a także powiemy, dlaczego w momencie znalezienia wirusa na komputerze warto udać się do specjalistycznego serwisu. Zapraszamy do lektury!

Ransomware – cybernetyczny szantaż

Dość specyficznym przypadkiem jest oprogramowanie, które w różny sposób może zablokować dostęp do danych bądź przejmuje nad nimi kontrolę. W ten sposób osoby odpowiedzialne za jego działanie stosują szantaż – w zamian za usunięcie oprogramowania i powrót do stanu sprzed ataku mogą żądać okupu. Tego typu sytuacje najczęściej dotykają duże korporacje, dla których utrata ogromnych ilości danych mogłaby być katastrofalna w skutkach. Równocześnie atakujący doskonale wiedzą, że w takim przypadku mogą żądać wysokich stawek. Dlatego też każde przedsiębiorstwo powinno stawiać na wysoki stopień ochrony danych oraz regularne szkolenia personelu w tym zakresie.

Groźne reklamy, czyli adware

Choć ten rodzaj malware nie zawsze jest szkodliwy, to może być wyjątkowo uciążliwy. Większość osób bowiem nie lubi natrętnych reklam, a właśnie tego typu oprogramowanie, które instaluje się często razem z innymi, darmowymi programami pobieranymi w sieci, generuje nachalny marketing. Irytujące ogłoszenia z migającymi obrazami bądź także z dźwiękiem potrafią skutecznie utrudniać korzystanie ze sprzętu. Co gorsza, czasami adware może pobierać dane o użytkownikach komputerów bez zgody, naruszając ich prywatność.

Są objawy, jest diagnoza!

Choć rozpoznanie obecności złośliwego oprogramowania nie jest takie proste, istnieje sporo objawów, które powinny każdego użytkownika zaniepokoić. Odpowiednio wczesna reakcja na te symptomy może okazać się zbawienna, ponieważ w ten sposób jest się w stanie udaremnić utratę ważnych danych. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

  • Widocznie spowolniona praca komputera, bez racjonalnego powodu.
  • Wystąpienie nagłych zmian w ustawieniach systemowych.
  • Nieoczekiwane pojawienie się reklam.
  • Nieuzasadnione zużycie zasobów sieciowych bądź procesora.
  • Pojawienie się problemów z dostępem do plików albo programów.
  • Regularne zawieszanie się systemu.

Oczywiście niektóre z wyżej wymienionych objawów mogą świadczyć o innych problemach sprzętowych. Jednakże przezorność w tym przypadku nigdy nie będzie przesadą. Dlatego też lepiej z pomocą specjalistów upewnić się, że właśnie nie padliśmy ofiarą ataku złośliwego oprogramowania.

Rola profesjonalnego serwisu komputerowego

Jeśli ostatnio nasz sprzęt nie działa, jak należy i nie upatrujemy w tym żadnej racjonalnej przyczyny, najlepiej jest się udać do ekspertów wiedzących, jak zlikwidować złośliwe oprogramowanie. Serwis komputerowy pomoże ustalić, z jakim typem malware mamy do czynienia, a także zabezpieczy dane oraz pokaże, na co uważać w sieci. Można w takiej sytuacji poprosić o zainstalowanie oprogramowania antywirusowego, co będzie pomocne w zapobieganiu zainfekowania sprzętu w przyszłości.

Jak widać, na każdego użytkownika komputera czyha wiele zagrożeń. Dlatego też tak ważna jest odpowiednia ochrona sprzętu. Oprócz tego wiedza na temat niepokojących symptomów świadczących o obecności wirusów, a także znajomość zasad ich działania pozwalają lepiej przeciwdziałać zagrożeniom z nimi związanym. Jeśli natomiast malware zaatakował nasz komputer, lepiej nie podejmować samodzielnych kroków, a od razu udać się do serwisu. Tak będzie bezpieczniej!