Zagrożenia związane z atakami hakerskimi cz. 1 - TPLserwis - Serwis laptopów i komputerów, naprawa - Warszawa

Błąd oprogramowania

Zagrożenia związane z atakami hakerskimi cz. 1


W coraz bardziej skomputeryzowanej rzeczywistości zastosowanie sztucznej inteligencji jest już na porządku dziennym, a wszelkiego rodzaju udogodnienia dzięki wykorzystaniu elektroniki na szeroką skalę sprawiają, że żyje się lepiej i wygodniej. Niestety z rozwojem technologicznym wiąże się również masa zagrożeń. Pomijając już te występujące w skali globalnej, każdy z nas może stać się ofiarą ataku hakerskiego. Obecnie niemalże wszyscy użytkownicy sprzętów komputerowych choć raz mieli do czynienia ze złośliwym oprogramowaniem. Dlatego też w dzisiejszym wpisie poruszymy temat związany z tego typu problemami – jakiego typu niebezpieczeństwa czyhają na nas w wirtualnym świecie?

Czym jest złośliwe oprogramowanie?

Na początku warto dowiedzieć się, czym w ogóle są różnego rodzaju zagrożenia, o których mowa. Można je zatem określić jako ogół programów mających na celu zaszkodzić zarówno sprzętowi komputerowemu lub całej grupie urządzeń np. w obrębie jednej sieci, jak i ich użytkownikom. Malware, czyli omawiane złośliwe oprogramowanie, to aplikacje, które zostały stworzone w celu wywołania niepożądanych skutków. Stąd też do tej grupy nie można zaliczyć programów, które negatywnie oddziałują na sprzęt czy użytkownika np. w wyniku defektów ich aktualizacji czy pierwotnie istniejących błędów. Natomiast różnego rodzaju malware może znaleźć się na naszym komputerze w bardzo prosty sposób – poprzez aktywność w sieci bądź podłączenie zewnętrznych nośników danych, które zostały wcześniej zainfekowane. Dlatego też trzeba być niezwykle ostrożnym podczas korzystania z komputera czy laptopa.

Najczęściej spotykane rodzaje malware

Spośród najpopularniejszych typów złośliwego oprogramowania można wyróżnić tzw. wirusy komputerowe. Ich nazwa wzięła się z ich sposobu działania. Posiada on bowiem zdolność do powielania się, tak jak ma to miejsce w rozwoju prawdziwej infekcji i patogenów. To właśnie tego typu programy były pierwszymi, które docelowo miały szkodzić urządzeniom oraz ich użytkownikom. Choć w takiej formie już raczej się ich nie spotyka, to nadal stanowią realne zagrożenie dla osób korzystających ze sprzętu komputerowego na całym świecie. Dziś jednak można mieć do czynienia z o wiele bardziej niebezpiecznymi formami złośliwego oprogramowania.

Koń trojański, czyli niemiła niespodzianka

Tego typu program wykorzystuje przykrywkę w postaci aplikacji, która z pozoru wydaje się pomocna dla użytkownika komputera. W jej strukturze jednak znajduje się złośliwe oprogramowanie, które zostaje wraz z nim zainstalowane przez nieświadomą niczego osobę. Stąd też wzięła się ta nazwa – poprzez takie wprowadzenie w błąd tego rodzaju malware bardzo łatwo może uszkodzić pliki bądź po prostu je usunąć. Co gorsza, mogą one np. ułatwić włamanie się do naszego komputera, co przyczynić się może do pozyskania poufnych danych i wykorzystania ich np. w celu kradzieży finansów z konta bankowego, do którego logowano się z danego urządzenia.

Spyware – niebezpieczna obserwacja

Kolejnym, bardzo często spotykanym w środowisku komputerowym złośliwym oprogramowaniem jest tzw. spyware. Jego nazwa bezpośrednio wiąże się ze sposobem działania. Są to, innymi słowy, aplikacje szpiegujące, które obserwują niemalże każdy nasz ruch w sieci. Tego rodzaju malware dzieli się na wiele typów, mniej bądź bardziej groźnych z perspektywy użytkownika. Będąc obserwowanym przez właściciela takiego oprogramowania, można zostać pozbawionym dostępu do kont społecznościowych, aplikacji bankowych czy innych, ważnych stron internetowych. Stąd też jest ono również wykorzystywane na szeroką skalę przede wszystkim w celu dokonania kradzieży – pieniędzy, ale też różnego typu cennych danych.

Na podstawie powyżej opisanych rodzajów aplikacji malware można wywnioskować, że stanowić może ono poważny problem wśród użytkowników sprzętu komputerowego. Niestety te przykłady to tylko wierzchołek góry lodowej. Dlatego też w kolejnej części artykułu przedstawimy pozostałe rodzaje złośliwego oprogramowania oraz przedstawimy typowe objawy związane z ich obecnością na naszym komputerze. Dzięki temu łatwiej jest odpowiednio wcześnie zareagować oraz zatrzymać działanie groźnych aplikacji, którego skutki często mogą być nieodwracalne.