Samodzielna naprawa laptopa – tak czy nie? - TPLserwis - Serwis laptopów i komputerów, naprawa - Warszawa
Własnoręczna naprawa laptopa

Samodzielna naprawa laptopa – tak czy nie?


Dziś niemalże każdy posiada komputer. Coraz rzadziej wybiera się natomiast jednostki stacjonarne – choć nigdy nie zostaną całkowicie wyparte przez osobiste komputery przenośne, zauważa się, że więcej osób preferuje właśnie laptopy. Pozwalają na wykorzystanie ich jednakowo do pracy, rozrywki czy jako narzędzie użytkowe, niezbędne do zrealizowania różnego typu zadań, a przede wszystkim – można je zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Co jednak, jeśli ulegną awarii? Czy zdecydowanie się na samodzielną naprawę jest rozsądnym posunięciem? W dzisiejszym wpisie omówimy powyższy problem i pomożemy wskazać, w jakich przypadkach warto rozważyć taką opcję, a kiedy będzie to ryzykowne posunięcie.

Różne laptopy i różni użytkownicy

To, czy właściciel sprzętu może się zdecydować na jego samodzielną naprawę, zależy oczywiście od poziomu jego wiedzy, a także umiejętności. Jeśli więc na co dzień korzystamy z komputera, to oczywiste jest, że z wieloma rodzajami napraw możemy sobie poradzić. Wyjątkami są sytuacje, gdy potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt bądź umiejętności. Wszystko również zależy od tego, jakiego kalibru problem pojawił się na horyzoncie. Usterki można podzielić głównie ze względu na ich charakter – czy dotyczą one zainstalowanego oprogramowania, czy może elementów i całych podzespołów.

Software – zawsze do ogarnięcia?

Jeśli dobrze radzimy sobie z obsługą oprogramowania, to wiele problemów możemy rozwiązać sami. Zazwyczaj można to zrobić przy użyciu systemowych narzędzi diagnostycznych. W sieci istnieje również wiele instrukcji pokazujących, w jaki sposób można poradzić sobie w konkretnych przypadkach. Podobnie jest z programami antywirusowymi – sporo z tych dostępnych na rynku posiada intuicyjne panele sterowania, pozwalające na uporanie się z wieloma kłopotami związanymi m.in. z ustawieniami zapory czy innego rodzaju zabezpieczeń, a także usuwaniem niebezpiecznych plików.

Jednakże jeśli jesteśmy przeciętnym użytkownikiem laptopa, z wadliwym oprogramowaniem warto udać się do specjalistów. Profesjonalny serwis laptopów pomoże uniknąć pojawienia się poważniejszych problemów ze sprzętem i pozwoli na szybkie uporanie się z powstałą awarią. Samodzielne działanie, bez odpowiedniej wiedzy czy doświadczenia, może bowiem negatywnie wpłynąć na pracę laptopa. Tym bardziej ryzykowne jest ruszanie plików systemowych – nie znając ich dokładnych funkcji, można jednym kliknięciem „uśmiercić” sprzęt.

Kłopoty z hardware’em

Nie wszystkie problemy w laptopach są jednak spowodowane przez oprogramowanie. Awarie fizycznych elementów komputera są dość często spotykane – wynika to głównie z faktu, że sprzęt przenośny o wiele łatwiej uszkodzić. Oprócz tego zaliczyć można do tej grupy działanie w obrębie RAM-u, czyli np. dodanie nowych kości pamięci, a także wymianę starych części na nowe. O ile wiemy, w jaki sposób poprawnie rozłączać oraz podłączać wspomniane elementy, to nic złego nie powinno się ze sprzętem wydarzyć.

Niestety w bardziej skomplikowanych przypadkach, gdzie nie jest dla nas jasne chociażby podłączenie zasilania do danego modułu, lepiej oddać laptopa w ręce specjalisty. W takiej sytuacji nawet mały błąd może przyczynić się do wystąpienia nieprawidłowych wartości napięcia, a to prosta droga do spalenia kluczowych elementów komputera.

Współpraca z serwisem komputerowym w przypadku jakiejkolwiek awarii zawsze jest dobrą opcją. Warto zauważyć, że pomimo tego takie czynności jak pobieranie aktualizacji, czyszczenie laptopa czy przeprowadzanie działań konserwujących urządzenie, optymalizujących jego pracę możemy wykonywać samodzielnie. Dobrą zasadą jest jednak zdecydowanie się na pomoc serwisu zawsze wtedy, kiedy mamy nawet niewielkie wątpliwości co do słuszności naszych działań – w ten sposób można uratować laptopa.