Modernizacja komputerów stacjonarnych – poradnik cz. 2 - TPLserwis - Serwis laptopów i komputerów, naprawa - Warszawa

Pamięć RAM

Modernizacja komputerów stacjonarnych – poradnik cz. 2


Zakup nowej jednostki czy może jej tuning? W poprzedniej części poradnika wprowadziliśmy do tego tematu oraz przedstawiliśmy zalety modernizacji komputera. Dziś chcemy pokazać, że w wielu przypadkach można samodzielnie przeprowadzić odnowienie komputera. Podpowiemy, od czego warto zacząć, czyli jakie podzespoły trzeba wymienić na początku, a także, na co zwracać uwagę podczas wyboru nowych elementów. Zapraszamy do lektury!

Bez RAM-u nie da rady

Pierwszym krokiem, jaki każda osoba, która chce poprawić działanie swojej jednostki, powinna wykonać, jest przygotowanie odpowiedniej wielkości pamięci operacyjnej. Jak sama nazwa wskazuje, bez niej system nie będzie w stanie nadążać za pracą innych, nowszych podzespołów, które potrzebują większej mocy obliczeniowej. Aby więc odpowiednio przygotować się na wymianę procesora czy karty graficznej, należy zainstalować o wiele większy RAM. Obecne, wydajne jednostki powinny posiadać co najmniej 16 Gb pojemności, choć wszystko zależy od przeznaczenia komputera. Jeśli planujemy korzystać np. z inżynierskich programów graficznych czy najnowszych gier o wysokich wymaganiach sprzętowych, to nawet i taka wielkość może okazać się już za mała.

Co więcej, jeśli chcemy, aby nasz komputer po modernizacji służył nam jak najdłużej, warto nieco przewymiarować wielkość RAM-u, żeby nie trzeba było go po krótkim czasie ponownie zwiększać. Natomiast by to zrobić, często trzeba wymienić płytę główną, ponieważ miejsce na dodatkowe kości pamięci może być ograniczone. Na tym przykładzie widać, że podzespoły komputerowe działają na zasadzie naczyń połączonych – są od siebie dość zależne.

Płyta główna – fundament każdego komputera

Profesjonalna modernizacja komputerów może obyć się bez wymiany tego elementu, jednakże często bywa tak, że jest zbyt przestarzały i z tego powodu nie będzie kompatybilny z nowymi częściami. Stąd też nawet zanim zdecydujemy się na wymianę wybranych podzespołów, musimy upewnić się, czy będą one pasowały do konkretnej jednostki. Płyta główna odpowiedzialna jest bowiem za zarządzanie podstawowymi funkcjami komputera. To na niej umieszcza się m.in.:

  • procesor,
  • pamięć RAM,
  • pamięć masową (głównie HDD bądź SSD),
  • kartę graficzną,
  • kartę dźwiękową,
  • karty sieciowe.

Dodatkowo to właśnie od płyty głównej zależy, ile mamy dostępnych portów USB czy innego rodzaju gniazd, pozwalających na podłączanie urządzeń zewnętrznych. Oczywiście nie trzeba wymieniać całego elementu, aby zyskać kilka nowych miejsc na wtyki USB, jednakże warto mieć to na uwadze w momencie wybierania płyty głównej. Oprócz tego również analizujemy, na jakich maksymalnych parametrach pracy komputera nam zależy. W tym momencie warto właśnie ustalić, z jakiego oprogramowania zamierzamy korzystać i na tej podstawie dopasować podzespoły dla nowej płyty. O czym przede wszystkim mowa?

Procesor, karta graficzna i chłodzenie, czyli złota trójca

Podczas wyboru nowych komponentów dla jednostki to właśnie procesor i karta graficzna są najczęściej poszukiwanymi elementami w czasie modernizacji komputerów. Oczywiście ich rodzaj zawsze trzeba dopasować nie tylko do docelowych parametrów pracy sprzętu, lecz także wielkości budżetu, który możemy przeznaczyć na tuning. Stąd też nie zawsze wybiera się te najnowsze oraz najdroższe elementy i jest to w pełni zrozumiałe. Natomiast wiele osób zapomina o fakcie, że większa moc obliczeniowa tych podzespołów generuje również większe pokłady ciepła. Stąd też należy dostosować komputer także pod kątem chłodzenia. Wiąże się to zazwyczaj z zakupem dodatkowych wiatraków, lecz czasem trzeba podjąć decyzję o wymianie obudowy na taką, która lepiej radzi sobie z wymianą powietrza.

Modernizacja komputerów to proces dość żmudny, dlatego też nie każdy chce samodzielnie ją przeprowadzać. Jednak daje ogromną przewagę nad zakupem „gotowca” w sklepie ze sprzętem elektronicznym z narzuconymi z góry podzespołami, których dobór niekoniecznie nam odpowiada. Stąd też istnieje również opcja współpracy z serwisem komputerowym, który pomoże nam uporać się z modernizacją jednostki w szybki oraz sprawny sposób i tym tematem zajmiemy się w kolejnej części poradnika. Omówimy tam korzyści wynikające z oddania naszego komputera specjalistom od ich tuningu. Zapraszamy do dalszej lektury!