Funkcje układów BGA oraz objawy ich uszkodzenia - TPLserwis - Serwis laptopów i komputerów, naprawa - Warszawa

Układ BGA

Funkcje układów BGA oraz objawy ich uszkodzenia


Korzystając z laptopa, można nie być do końca świadomym, jak jest on wewnątrz zbudowany. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że niektóre z komponentów są wyjątkowo skomplikowane, a równocześnie kluczowe dla poprawnego działania komputera. Nie inaczej jest z układami BGA. Za co dokładnie odpowiadają oraz co się dzieje, gdy odmówią one posłuszeństwa?

Budowa układów BGA

Czym właściwie są wspomniane układy? Dokładnie to specyficzny rodzaj obudowy elementów scalonych. Skrót BGA oznacza z ang. Ball Grid Array, czego nie tłumaczymy jednak dosłownie. Nazwa natomiast nawiązuje do metody tworzenia połączeń z polami lutowniczymi za pomocą kulek cyny (czasem z domieszkami innych metali) umieszczonych na siatce rastrowej.

Zastosowanie i zalety układów BGA

Omawiane elementy są stosowane w laptopach oraz innych urządzeniach elektronicznych. Zaczęto je powszechnie stosować w latach 90., ze względu na przyspieszenie procesu montażowego oraz oszczędność cennego miejsca wewnątrz urządzeń. W porównaniu bowiem do swoich poprzedników – układów DIP i PGA – pozwoliły na umieszczenie wyprowadzeń na całej powierzchni płytki, a nie tylko po bokach układów, jak to miało miejsce wcześniej. Układy BGA wykorzystuje się jako obudowy różnorodnych elementów – procesora, pamięci RAM, karty graficznej, czy innych komponentów płyty głównej (np. w postaci chipsetu).

Objawy uszkodzeń – czy są takie oczywiste?

Niestety, ze względu na szerokie zastosowanie wspomnianych obudów, trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy ma się do czynienia z ich awarią. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że każde niepokojące objawy mogą dotyczyć właśnie układów BGA. Doskonale zobrazować może to zestawienie symptomów związanych z ich nieprawidłowym działaniem. To m.in.:

  • nagłe wyłączanie się laptopa (problemy z zasilaniem, zakłócenia pracy systemu),
  • nieprawidłowe wyświetlanie obrazu (migotanie, artefakty graficzne, całkowita utrata obrazu),
  • zakłócenia dźwięku (szumy, trzaski, całkowita utrata dźwięku),
  • problemy z łącznością – Wi-Fi, Bluetooth, porty USB (niestabilność połączenia, niska prędkość transferu czy brak wykrywania urządzeń),
  • przegrzewanie się laptopa.

Zaobserwowanie powyższych objawów, w szczególności wtedy, gdy pojawiają się one równocześnie oraz regularnie się powtarzają, np. podczas większych obciążeń systemu, sugeruje możliwe uszkodzenie układów BGA w laptopie. Najlepiej wtedy od razu udać się do specjalistów. Profesjonalny serwis płyt głównych, których najczęściej dotyczy awaria omawianych elementów, pozwala szybko naprawić usterkę, a co za tym idzie, zapobiec kosztownej wymianie najważniejszych komponentów laptopa.

Warto pamiętać o tym, że naprawa układów BGA wymaga specjalistycznej wiedzy oraz sprzętu, dlatego też często samodzielne próby ich wymiany kończą się niepowodzeniem. Ważne jest, aby skorzystać z usług doświadczonego technika, który może przeprowadzić naprawę bez uszkadzania innych komponentów laptopa. Należy również pamiętać, że czas ma kluczowe znaczenie – im wcześniej zareaguje się na niepokojące symptomy, tym straty będą mniej dotkliwe.