Dlaczego laptop wolno pracuje? - TPLserwis - Serwis laptopów i komputerów, naprawa - Warszawa

zdenerwowana kobieta przed niedziałającym laptopem

Dlaczego laptop wolno pracuje?


Nic tak nie denerwuje jak wolno działający czy zawieszający się laptop. Najczęściej takie zjawiska zauważamy, gdy zależy nam na szybkim ukończeniu zadania przy pomocy komputera. Warto jednak w takim momencie zastanowić się, czy przyczyna wolno działającego sprzętu nie jest poważna. W dzisiejszym wpisie omówimy potencjalne źródła takiej pracy laptopów oraz wskażemy, z czym można sobie samemu poradzić, a kiedy będzie trzeba już oddać komputer do serwisu.

Zbyt mała pamięć operacyjna

Najbardziej prozaicznym powodem, przez którego laptop wolniej pracuje, jest niedobór pamięci RAM. Oczywiście z biegiem czasu, gdy instaluje się coraz więcej programów na komputerze, pierwotnie zaimplementowana pamięć okazać się może niewystarczająca. Dlatego też w takim momencie warto sprawdzić, czy w naszym sprzęcie obecny jest wolny slot na dodatkową kość pamięci RAM. Jeśli nie, zawsze można zastąpić obecny moduł jednostką o większej pojemności (np. z 8 na 16 GB). Pomimo że taką czynność można wykonać samodzielnie, to sporo osób decyduje się na wsparcie doświadczonego serwisu. Dzięki temu nie będzie trzeba głowić się m.in. nad tym, czy zakupiona pamięć będzie pasować do gniazda RAM-u.

Co za dużo to za drogo

Czasem aby poprawić wydajność systemu, pomocna okazuje się modernizacja komputera. Wiązać się może np. z wymianą dysku systemowego HDD na o wiele szybszy SDD. Problem zaczyna się wtedy, gdy ograniczenia sprzętowe dotyczą już droższych komponentów takich jak procesor czy karta graficzna. Wtedy też potrzebna jest analiza opłacalności wymiany konkretnych podzespołów. W celu podjęcia słusznej decyzji warto skonsultować się ze specjalistą – serwis komputerowy to dobre miejsce na sprawdzenie swojego laptopa pod kątem jego wydajności. Czasem bowiem wystarczą niewielkie działania na rzecz poprawy pracy urządzenia, by odczuć wyraźną różnicę. Niestety można wtedy też spotkać się z informacją, że najwyższa pora zainwestować w nowy sprzęt.

Chory laptop, czyli wirus atakuje!

Dość poważnym problemem może być zainfekowanie laptopa przez złośliwe oprogramowanie. Choć jego obecność można rozpoznać zazwyczaj po specyficznych objawach, tak czasami zawirusowany laptop jedynie spowalnia swoją pracę. Dzieje się tak, ponieważ działające w tle niechciane oprogramowanie korzysta z dostępnych zasobów pamięci czy procesora, a użytkownik nie obciążając nadmiernie sprzętu, zastanawia się, dlaczego komputer nie daje rady. Dlatego też zawsze, gdy nie widzimy logicznego wytłumaczenia takiego zachowania naszego sprzętu, należy zanieść go do serwisu. Trzeba działać szybko, przede wszystkim wtedy, gdy na laptopie znajdują się ważne dane.

Niezbędne aktualizacje

Co ciekawe, wiele osób nie jest świadomych tego, jak brak aktualizacji i optymalizacji systemu operacyjnego czy sterowników negatywnie wpływa na wydajność laptopa. Może się wydawać, że zautomatyzowane rozwiązania związane ze sprawdzaniem oraz pobieraniem najnowszych aktualizacji powinno rozwiązywać taki problem, prawda? Niekoniecznie.

Dość często zdarza się, że niestabilne łącze internetowe wpływa na nieregularne pobieranie nowych plików. Przyczynia się to bezpośrednio na spowolnienie pracy systemu, który staje się niekompatybilny z różnym oprogramowaniem. Czasami też przyczyną takiego stanu rzeczy jest działanie użytkownika, np. przełączenie z trybu automatycznego pobierania aktualizacji na ręczny. Wtedy też łatwo zapomnieć o regularnym sprawdzaniu dostępności plików aktualizacyjnych.

Jak widać, istnieje sporo powodów, przez które laptop może wolniej działać. Oprócz opisanych powyżej przyczyny mogą leżeć po stronie układu chłodzenia, nieprawidłowej optymalizacji rozruchu systemu czy nawet uszkodzeń podzespołów. Dlatego też warto udać się do serwisu komputerowego specjalizującego się w naprawie laptopów, zamiast próbować rozwiązać problem na swoją rękę.