Dlaczego laptop się przegrzewa? - TPLserwis - Serwis laptopów i komputerów, naprawa - Warszawa
Układ chłodzenia w laptopie

Dlaczego laptop się przegrzewa?


Komputer przenośny to coraz częściej podstawowe narzędzie pracy dla wielu osób, a oprócz tego korzysta się z niego do rozrywki czy nauki. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby zapewnić jego poprawne działanie. Warto więc zauważać nawet niewielkie zmiany w jego pracy i wiedzieć, czy jest to błahy problem, który jesteśmy w stanie samodzielnie rozwiązać, czy może poważniejsza awaria. W tym artykule omówimy kwestie przegrzewania się laptopa – jakie są tego przyczyny?

Rozpoznanie problemu

Skąd wiedzieć, że sprzęt się przegrzewa? Pierwszym, zauważalnym dla użytkowników laptopów objawem jest głośniejsza praca wentylatorów. Oczywiście nie zawsze wskazuje to na problemy z chłodzeniem komputera. Wentylatory bowiem zwiększają obroty podczas większego obciążenia procesora. Dlatego też jeśli głośniej pracują po uruchomieniu zaawansowanego oprogramowania czy gry wymagającej zwiększonych parametrów podzespołów komputera – jest to całkiem normalne. Nie jest normą jednak ciągła, głośna praca wentylatorów, gorąca obudowa laptopa oraz jego nagłe wyłączenia. Wtedy wiedz, że coś się dzieje.

To tylko kurz!

Niestety bywa, że źródłem kłopotów z odprowadzaniem ciepła z wnętrza komputera przenośnego jest zwykły kurz i innego rodzaju zanieczyszczenia. Drobiny osiadające na przewodach wentylatora pogarszają przepływ powietrza, a co za tym idzie, znacząco utrudniają oddawanie ciepła. Rozwiązaniem jest oczywiście zapobieganie temu zjawisku poprzez dbałość o czystość nie tylko samego laptopa, ale też jego otoczenia. Jeśli jednak wiemy, że o ten aspekt nie zadbaliśmy, warto oddać laptopa do czyszczenia.

Czas na wymianę?

Spokojnie – nie chodzi bynajmniej o wymianę całego laptopa! Gdy obserwujemy objawy przegrzewania się sprzętu, możliwe, że jest to kwestia zużycia się tzw. pasty termoprzewodzącej. Dlatego też skomplikowana naprawa układu chłodzenia w laptopie nie zawsze jest konieczna.

Fabrycznie jest ona nakładana w miejscu styku powierzchni procesora z radiatorem. Odpowiada ona za sprawne oddawanie nadmiaru ciepła do radiatora, który następnie ogrzewa powietrze, usuwane w dalszej kolejności przez wentylator. Jeśli jednak pasta straci swoje właściwości, proces ten będzie zaburzony i przez to procesor nie będzie mógł obniżyć temperatury pracy. W konsekwencji może to doprowadzić do awaryjnych wyłączeń komputera, albo – w gorszym przypadku – przegrzania i przepalenia jednostki CPU.

Aby uniknąć takiej sytuacji, należy najrzadziej co 2-3 lata dokonywać wymiany pasty termoprzewodzącej. Jednakże przy dużym obciążeniu procesora koniecznością będzie wymiana pasty raz na rok. Warto przy okazji takiej operacji wykonywać również dokładne czyszczenie wnętrza laptopa, ponieważ i tak podczas wymiany środka chłodzącego trzeba zdemontować sporo elementów. Podczas wykonywania tych czynności łatwo o uszkodzenie delikatnych podzespołów, dlatego warto, aby taki serwis był wykonywany przez fachowców.

A może konieczna jest modernizacja?

Innym aspektem wpływającym na przegrzewanie się laptopa jest obciążenie systemu nadmiarem oprogramowania. Jeśli nie zwracamy zbytniej uwagi na wymagania techniczne instalowanego przez nas software’u, z czasem może się okazać, że procesor nie może go udźwignąć, nie wspominając już o uruchamianiu zbyt dużej ilości programów na raz. Oczywiście rozwiązaniem jest odinstalowanie części aplikacji. Jednakże jeśli są one dla nas ważne bądź niezbędne, doskonałym wyjściem będzie profesjonalna modernizacja komputera. W tym celu należy udać się do sprawdzonego serwisu laptopów i opisać problem.

Oczywiście oprócz przedstawionych powyżej przyczyn przegrzewania się laptopa istnieją również usterki fabryczne czy awarie elementów układu chłodzenia, np. w wyniku uszkodzenia mechanicznego. W każdym przypadku najlepiej więc oddać sprzęt specjalistom i mieć pewność, że należycie zostanie on naprawiony. Działanie bowiem na własną rękę może przynieść więcej szkód niż pożytku.