Wymiana procesora w komputerze – na co zwrócić uwagę? cz. 2

W poprzednim wpisie omówiliśmy najważniejsze zagadnienia związane z modernizacją peceta pod kątem wymiany procesora. Zadanie to jest dość wymagające, przede wszystkim ze względu na konieczność dopasowania tego elementu do reszty podzespołów. Jednakże oszczędności związane z uniknięciem zakupu nowego komputera są na tyle duże, że sporo użytkowników decyduje się na wymianę CPU w swojej jednostce. Dziś kontynuujemy temat i podpowiadamy, co jeszcze jest istotne, gdy zamierzamy zastąpić stary procesor nowym.

Ile procesor pobiera, a ile oddaje?

Po wyborze pasującego do komputera CPU kolejnym krokiem jest sprawdzenie jego zapotrzebowania na energię oraz kontrola ilości wydzielanego przez niego ciepła. Idealną sytuacją byłoby, gdyby nowy podzespół charakteryzował się pod tym kątem podobnymi parametrami co poprzednik, jednakże zmiana procesora na lepszy zazwyczaj skutkuje większym poborem prądu oraz generowaniem wyższych temperatur podczas pracy. Stąd też po zapoznaniu się z tymi wielkościami zazwyczaj należy zaplanować montaż dodatkowych elementów chłodzących. W ten sposób można uniknąć spadku wydajności nowego CPU podczas jego większego obciążenia. Jeśli jednak oszacowanie dokładnych parametrów jest dla nas zbyt wymagającym zadaniem, profesjonalny serwis PC może okazać się pomocą w tym zakresie.

wymiana procesora

RAM musi się zgadzać

Podczas wymiany procesora w starszym sprzęcie warto również zwrócić uwagę na generacje RAM-u. Niektóre z nich bowiem wymagają konkretnego rodzaju zastosowanej pamięci, stąd też czasami przed wyborem procesora lepiej upewnić się, że nie będziemy musieli wymieniać także RAM-u. Pomoże to uniknąć nadprogramowych wydatków.

Sprawdź BIOS-a!

Ostatnią rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest BIOS. Nowe procesory do prawidłowego działania wymagają zazwyczaj jego najnowszej wersji. Zanim wymienimy więc ten element na nowszy model, powinniśmy się upewnić, że system BIOS jest dla niego odpowiedni. Co ważne – nie zawsze najnowsza wersja będzie możliwa do instalacji na starszym sprzęcie, stąd też przed wymianą procesora należy również sprawdzić jego kompatybilność z tym programem.

Wymiana CPU w starszych jednostkach to nie lada wyzwanie. Wszystkie podzespoły bowiem są jak naczynia połączone, a nieprawidłowe ich zestawienie może nie tylko narazić nas na stratę czasu, lecz także generować spore koszty. Wynika to z konieczności dokupienia dodatkowych elementów, zgodnych z wybranym modelem procesora, ale także z ewentualnych uszkodzeń spowodowanych niedopasowaniem parametrów pracy (np. przepięciem układu). Stąd też każdemu niedoświadczonemu w modernizacji komputerów użytkownikowi pomóc mogą fachowcy z serwisu PC. Jeśli jednak czujemy się pewnie w wymianie podzespołów komputerowych, nie pozostaje nic innego, jak rozpocząć poszukiwania procesora spełniającego nasze potrzeby!

Potrzebujesz profesjonalnego serwisu?

AL. Komisji Edukacji Narodowej 83,
lok. U-5, Warszawa, 02-777

Spis treści

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania szybkiej pomocy!