Zalany laptop – i co dalej? - TPLserwis - Serwis laptopów i komputerów, naprawa - Warszawa
Naprawa laptopa

Zalany laptop – i co dalej?


Choć nie zaleca się umieszczać butelek czy naczyń z napojami w pobliżu sprzętu elektronicznego, to teoria jest jednym, a praktyka drugim. Pracując wiele godzin przy komputerze bądź grając w ulubione gry, ma się często ochotę sięgnąć po kawę, wodę czy sok. Jednakże przez nieuwagę łatwo o rozlanie się płynu, najczęściej na klawiaturę. O ile w przypadku stacjonarnego komputera nie jest to aż takim problemem, o tyle laptop jest urządzeniem zintegrowanym z klawiaturą, pod którą zlokalizowane są najważniejsze podzespoły. Jak zatem postępować po przypadkowym zalaniu laptopa napojem, tak aby zminimalizować ewentualne straty?

Po pierwsze: odłączenie zasilania

Gdy rozlejemy napój na urządzenie, należy działać szybko. Aby zapobiec zwarciu wewnątrz komputera, trzeba odłączyć go od sieci. Następnie koniecznością jest wymuszenie wyłączenia systemu przyciskiem startowym. Zazwyczaj działa przytrzymanie go przez ok. 3 s. Kolejnym krokiem powinno być wyciągnięcie z niego baterii. Jednakże istnieją na rynku różne rodzaje komputerów przenośnych – z wyjmowaną baterią, lecz także z wbudowaną. Dlatego też nie zawsze istnieje możliwość wyciągnięcia jej z urządzenia.

Po drugie: zapobieganie dotarciu płynu do wnętrza urządzenia

Aby ochronić kluczowy element komputera, czyli płytę główną, należy jak najszybciej odwrócić urządzenie ekranem do dołu. Zaniechać trzeba w tym momencie wycieranie klawiatury, ponieważ nie jest ona najważniejsza. Dodatkowo to nie płyn na powierzchni urządzenia jest najgroźniejszy, lecz ten, który spłynął między szczelinami klawiszy. Klapę laptopa ustawić należy do możliwie maksymalnego kąta rozwarcia – wtedy też płyn będzie mógł łatwiej spłynąć i odparować. Najlepiej pod odwróconym laptopem ułożyć też chłonną ściereczkę. W ten sposób będzie widoczne, ile wilgoci wydostało się z urządzenia.

Po trzecie: cierpliwość to podstawa

Aby mieć pewność, że jak najwięcej płynu wydostało się z wnętrza laptopa, należy odczekać odpowiednią ilość czasu. Przyjmuje się, że absolutne minimum to 24 godziny, jednakże nie zaszkodzi odczekać nawet 48. To, czy płyn wyschnie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz urządzenia, zależne jest często od wilgotności powietrza i temperatury w pomieszczeniu. Z drugiej zaś strony absolutnie nie wolno używać suszarek czy nawiewów w celu przyspieszenia procesu wysychania. Może to bowiem rozprowadzić płyn w miejsca, w których już tak łatwo nie odparuje. Dodatkowo można przegrzać obudowę, jak i elektronikę wewnątrz laptopa, powodując odkształcenia termiczne czy pogorszenie działania podzespołów.

Na koniec: udanie się do specjalistów

Jeśli wykonało się wszystkie powyższe kroki, pozostaje tylko sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie. Choć niektórzy uważają, że wysuszenie laptopa powinno wystarczyć, to warto udać się do profesjonalnej firmy zajmującej się zarówno naprawą, jak i czyszczeniem oraz sprawdzaniem zalanych komputerów. Niektórzy decydują się nawet na umieszczanie elementów laptopa lub całego urządzenia w suchych ziarnach ryżu. Nie dość, że nie jest to skuteczna metoda, to jeszcze może narobić więcej szkód niż pożytku, np. uszkodzić delikatne elementy elektroniczne. Serwis laptopów zapewnia ostrożny demontaż sprzętu, test działania podzespołów, dokładne usuwanie zabrudzeń oraz na końcu bezpieczne uruchomienie systemu.

Czy można zrobić to samodzielnie? Oczywiście, jednakże warto pamiętać, że wyschnięty płyn potrafi działać jak klej, dlatego łatwo np. o uszkodzenie obudowy. Po drugie profesjonalny serwis posiada specjalistyczne narzędzia, aby uporać się z tym sprawnie i szybko. Dodatkowo rzadko zwykły użytkownik komputera wie, jak testować podzespoły (np. wartości napięcia na wejściu i wyjściu elementów elektronicznych). Oddanie więc sprzętu do takiego miejsca to oszczędność czasu oraz nerwów.