Różnice między dyskiem SSD a HDD w laptopie - TPLserwis - Serwis laptopów i komputerów, naprawa - Warszawa
Różnice między dyskiem SSD a HDD w laptopie

Różnice między dyskiem SSD a HDD w laptopie


Wybór dobrego laptopa dopasowanego do naszych potrzeb oraz preferencji bywa nie lada wyzwaniem. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele modeli, które różnią się nie tylko wyglądem, rozmiarem, ale również pamięcią masową. Jednak najczęściej wybierając nowy sprzęt, staniemy przed wyborem: dysk SSD czy HDD? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie – który z nich jest lepszy?

Czym jest dysk twardy i do czego służy?

To rodzaj pamięci masowej, której głównym zadaniem jest trwałe przechowywanie wszystkich danych oraz systemów rozruchowych, jakie znajdują się na naszym urządzeniu. Na dysku twardym znajduje się też system operacyjny, który jest potrzebny do prawidłowego działania komputera, oraz oprogramowania. Od parametrów dysku zależy również prędkość pracy komputera, jak i możliwa ilość przechowywanych plików.

HDD i SSD to dwa główne rodzaje dysków stosowanych w laptopach oraz komputerach stacjonarnych. Na samym początku można już powiedzieć, że dyski SSD są szybsze – jednak nie pojemniejsze od swojego rywala. Dyski HDD potrafią pomieścić nawet do 100 TB danych, a ich konkurent wciąż oscyluje w granicy 20 TB. Podobnie jest w przypadku prędkości – SSD ma przewagę, ponieważ potrafi osiągnąć nawet do 7300 MB/s, podczas gdy HDD dysponuje tylko maksymalną prędkością zapisu 120 mb/s, a odczytu 80 mb/s.

Można również zdecydować się na używanie dwóch osobnych dysków – wewnętrznego SSD, na którym trzymamy system operacyjny razem z najczęściej używanymi przez nas programami, a także zewnętrznego HDD służącego do zapisywania danych. Dzięki temu możemy zapewnić sobie świetną szybkość oraz wydajność działania, a także wystarczającą pojemność przechowywania danych.

dysk twardy HDD

Prekursor w dziedzinie, czyli dysk HDD

Dysk HDD istnieje na rynku już od ok. 70 lat. Do zapisu danych wykorzystuje szybko obracające się magnetyczne talerze oraz głowice elektromagnetyczne, które poruszają się z prędkością nawet do 7200 obrotów na minutę. Ten model jest rekomendowany osobom wykorzystującym komputer do podstawowych zadań. Jedną z kluczowych wad dysków HDD jest ich dość mała wydajność, która wpływa między innymi na dłuższy czas włączania sprzętu oraz na krótszą pracę baterii. Dodatkowo dyski HDD nie są odporne na różnice temperatur i mogą się dość często psuć.

Specyfika dysku SSD

Dysk SSD to nowoczesne urządzenie, którego działanie oparte jest na pamięci typu flash. Dzięki temu odczyt danych w dysku następuje bardzo szybko, a oprogramowanie ładuje się w bardzo krótkim czasie. Zazwyczaj dyski te są polecane osobom, które zajmują się renderowaniem grafik lub graniem w gry i potrzebują do tego szybkiego oraz sprawnego sprzętu, który nie spowalnia odczytu danych. Oferują one znacznie szybszy dostęp do danych niż omawiany poprzednik. Dodatkowo zużywają mniej energii, co ma wpływ na dłuższe działanie baterii. Dyski SSD są mniejsze oraz lżejsze od HDD, co ma szczególne znaczenie w laptopach. Dodatkowo są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Mimo że ceny dysków SSD są wyższe, to coraz więcej użytkowników decyduje się właśnie na wykorzystanie takiego dysku w swoim laptopie.

Oba dyski na przestrzeni lat ewoluują, gwarantując coraz to lepsze działanie oraz żywotność. Tak naprawdę wybór zależy od tego, do czego będzie nam służyło urządzenie. Inwestując w dysk SSD do starszego sprzętu, może on zyskać drugą młodość. Musimy jednak pamiętać, że nawet najnowocześniejszy sprzęt ze słabym dyskiem nie będzie w pełni wydajny.